להתחבר לחברון

 קצפם של הליברלים יוצא על גדעון סער. שר החינוך העקשן עומד על כך שילדי ישראל צריכים להכיר את מסורת אבותיהם. בשלוש השנים האחרונות, יזם ודחף – על אף התנגדות לא פשוטה מצד מי שלא הפנימו את המהפכה – סיורים לימודיים בירושלים ובחברון, ואף הוסיף שעתיים שבועיות שאין על החומר הנלמד בהן בחינת בגרות: "מורשת ותרבות ישראל".

הכותרות סוערות חדשים לבקרים: בכל הזדמנות מושווית ישראל למדינות ה-OECD, והעטים מושחזים במיוחד כאשר היא לא תופסת את המקומות הראשונים. גם סקרים שעוסקים במקומה של ישראל בעוד 20 שנה, "אם תמשיך מגמת הירידה" זוכים לאותה אהדה, והיפה מכל, נבואות השחור, תרתי משמע, לעתידה המדעי של ישראל אם רוב מניינה בעשרות השנים הבאות, תלמידי החינוך החרדי, לא יאמצו את תכנית לימודי הליבה וירחיבו את השכלתם. כל זאת בגלל הקצף על השר הציוני מדי.

התכנית החדשה מוציאה מדעתם את אלה שמבקשים שנהיה עם ככל העמים, ונשב בשקט ובבטחה בארצנו המחולקת. "פאשיזם", "כפייה דתית", "הכיבוש משחית גם את ספסלי הלימודים" – הן רק חלק מההתבטאויות הפוגעניות להן זוכה סער. ארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה', ששם לו למטרה להשחיר את פניה של ישראל בעולם תחת מעטה של 'שמירה על מוסריות חיילי צה"ל' (מטרה חשובה כשלעצמה, שראוי שבמכינות הקדם-צבאיות יכוונו גם להשגתה), טורח ומקיים סיורים מקבילים למורים שמעוניינים לראות "מה באמת קורה בחברון", כלומר, כיצד 'המתנחלים הכובשים' מדכאים את הפלשתינים.

בכתבה בערוץ 2 נראה אמש אחד ממובילי הסיורים כשהוא מצביע על רחוב דוד המלך, הרחוב המרכזי בחברון היהודית, ושואל את הנוכחים: "כיצד הייתם מרגישים אם היו סוגרים בירושלים את רחוב יפו?". השאלה ראויה, אולם ההשוואה אינה נכונה. מי שמסייר בחברון באמת, ולא רק בשני האחוזים ממנה שהוקצו ליהודים – רואה כי היא שוקקת חיים. יש בה מגדלי קומות וכביש מהיר, וחיים בה מעל 160,000 ערבים. החלק המזערי שהוקצה בה ליהודים הוא בבחינת שמורת טבע. היהודים שבה רצו לחיות עם שכניהם בשלום, אולם פיגוע אחר פיגוע שסבלו ברחובותיה, הביאו לתכנית החלוקה שיזם הצבא.

נתניהו, ראש הממשלה בזמן שסער היה מזכיר הממשלה, חילק את חברון ומסר את רובה המוחלט לרשות הפלשתינית. היום אותו סער, כשר החינוך, מנסה לכפר מעט על המהלך המדיני השגוי. מדינת ישראל שינתה את הכיוון. שר החינוך כבר איננו ממפלגת מר"צ, וכפי הנראה גם לא עומד להיות בעשרים השנה הקרובות, על פי מצבה של המפלגה. למעלה מ-3000 תלמידים סיירו השנה על פי התכנית החדשה של שר החינוך. עם ישראל הפנים, שאם לא תהיה לו מורשת, גם לא יהיה לו עתיד בחלקת ארצו במזרח התיכון.

המשימה הבאה של ראש הממשלה היא ללמוד משר החינוך שלו. במקום להשאיר את יוזמות ההתיישבות לקבוצות נועזות של מתנחלים ולערבים אמיצים שמוכנים לשים נפשם בכפם ולמכור בתים – מדינת ישראל צריכה לעודד בניית שכונה חדשה בחברון, ומרכז תעסוקתי שישרת את כל תושביה – יהודים וערבים.

התכנית של גדעון סער מצליחה משום שהיא אמיתית ומתחברת לרצונותיו של העם שבחר בממשלת הליכוד – אהבת הארץ, לימודי מורשת ישראל ורצון להכיר את המקום בו אנו חיים. אם המגמה הזו – לצד הגינות והכרה בשכנינו השותפים עמנו באותו חבל ארץ – תהיה גם נחלתה של הזרוע המיישבת של הממשלה – ללא ספק תזכה לאותה הצלחה ואותה רוח גבית מצד הציבוריות הישראלית.

(פורסם כמאמר מערכת במקור ראשון 1.4.12)

תגובה אחת בנושא “להתחבר לחברון”

  1. יפה מאד, אבל מה זה עוזר כמאמר מערכת במקור ראשון? אולי אני אפעיל את הקשרים ש(אין)לי ונראה את זה כמאמר מערכת במעריב?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: