חיסול לא ממוקד


מי שפתח את עיתוני יום אתמול לא יכול היה לקבל תמונה אמינה ומדוייקת אודות הצורה שבה מדינת ישראל התייחדה עם ארבעים וארבעה קורבנות אסון השריפה בכרמל. אמנם, נערך טקס, נחנכה אנדרטה, נישאו נאומים, נמחו דמעות רבות של המשפחות ומי שכואבים ומזדהים עם אסונן על מותם בטרם עת של אנשים צעירים ומוכשרים.

אך כל הממלכתיות שנארגה בעמל רב בניסיון לכבד ולהוקיר את זכרם של המתים, היתה כלא היתה ביום שלמחרת הטקס. 'מבוכה וזיכרון', 'נתניהו הוצג בטקס באופן מחמיא מדי' ו'לשכת נתניהו שיבצה דברי שבח בטקס' היו כותרות שלושת העיתונים שאינם שייכים למקורבו של רוה"מ.

אין לי עניין להגן על דברי החנופה שנאמרו בטקס כלפי ראש הממשלה. הם היו טיפשיים להפליא ומי שמזלזל בציבור וחושב שדברים בסגנון הזה יעשו חסד עם רוה"מ או יחפו על אחריותו המיניסטריאלית לאסון- טועה. בהחלט נעשתה כאן טעות מביכה בשיקול הדעת, שמי שאחראי לה צריך להינזף.

אין לי עניין גם לבקר את דברי ההנחיה: כל מי שנכח בטקס-מטעם שנערך במתנ"ס מקומי יודע שראשית כל מודים לבעל המאה ובעל הבית. בתרבויות מסויימות זו אף חובה בלתי כתובה. זה לא נעים, זה טרחני, זה לא אמיתי, אפילו דוחה – אבל זו המציאות כאשר פקידים (ובעלי אמביציה פקידותית) מנהלים את האירועים הללו.

אך לבי על משפחות הנספים המסכנות ועל עם ישראל שרק מבקש לקבל סיקור הגון. הרדיפה אחר הסקופ, הרצון לייצר סנסציה ומעבר לכל, הרצון לנגח את ראש הממשלה, גברו לא רק על ההגינות והשכל הישר, אלא גם על הרגישות כלפי משפחות הנספים. מי שציפה לציטוטים מתוך הנאומים הממלכתיים, קיבל במקומם את ליטרת הבשר היומית המדממת, שעוסקת בגנותו של ראש הממשלה. כלי התקשורת לא מחכים לפרסום דו"ח המבקר וכבר קובעים מה תוצאותיו ומי האשם האמיתי באסון.

במאבקם להפלת השלטון, עברו העיתונאים מסיכול ממוקד לשיטת ההפצצה המאסיבית: מוטב כי יעד החיסול יימחק מעל פני האדמה, גם אם הדבר יכלול חפים מפשע שהיו בסביבתו. מה צר שהפעם, מי שמשלם את המחיר הן המשפחות השכולות.

(פורסם במקור ראשון 21.12.11)

2 תגובות על ״חיסול לא ממוקד״

  1. הי נחום,

    לא חשבתי על זה כך, תודה על הזווית המעניינת.
    אותי יותר מביכה העובדה ששנה אחרי אנחנו מציינים עם אנדרטה, טקס וכו' וכו' – ועדיין לא פורסם דו"ח של מי שנושא אחריות לאסון הנורא. לא מדובר באסון טבע אלא ברשלנות של בעלי תפקידים שכשלו. מבחינה זו ראוי שקודם יפרסמו דו"ח, שבעלי התפקיד יקחו אחריות לפני האסון הבא, למחות את הדמעות המשפחות והחברים עושות ועושים כל יום – הם לא צריכים את הטקס כדי לזכור כידוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: